अर्जुन अवार्ड


अर्जुन अवार्ड


Year
Name
Sports







2011
Shri Rahul Banerjee
Archery

Ms. Preeja Sreedharan
Athletics

Shri Vikas Gowda
Athletics

Ms. Jwala Gutta
Badminton

Shri M. Suranjoy Singh
Boxing

Shri Zaheer Khan
Cricket

Shri Sunil Chhetri
Football

Shri Ashish Kumar
Gymnastics

Shri Rajpal Singh
Hockey

Shri Rakesh Kumar
Kabaddi

Ms. Tejaswini Bai V.
Kabaddi

Ms. Tejaswini Ravindra Sawant
Shooting

Shri Veerdhawal Vikaram Khade
Swimming

Shri Somdev Kishore Devvaraman
Tennis

Shri Sanjay Kumar
Volleyball

Shri Ravinder Singh
Wrestling

Naib Subedar Katulu Ravi Kumar
Weightlifting

Ms. Wangkhem Sandhyarani Devi
Wushu

Shri Prasantha Karmakar
Paralympic (Swimming)
2010
Shri Joseph Abraham
Athletics

Ms. Krishna Poonia
Athletics

Shri Dinesh Kumar
Boxing

Shri Parimrajan Negi
Chess

Ms. Jhulan Goswami
Cricket

Shri Deepak Kumar Mondal
Football

Shri Sandeep Singh
Hockey

Ms. Jasjeet Kaur Handa
Hockey

Shri Dinesh Kumar
Kabaddi

Shri Sanjeev Rajput
Shooting

Shri Rehan Jehangir Poncha
Swimming

Shri Kapil Dev K.J.
Volleyball

Shri Rajeev Tomar
Wrestling

Shri Rajesh Chaudhry
Yachting

Shri Jagseer Singh
Paralympic (Athletics)
2009
Shri Mangal Singh Champia
Archery

Ms. Sinimol Paulose
Athletics

Ms. Saina Nehwal
Badminton

Ms. Laishram Sarita Devi
Boxing

Ms. Tania Sachdeva
Chess

Shri Gautam Gambhir
Cricket

Shri Ignace Tirkey
Hockey (Men)

Ms. Surinder Kaur
Hockey (Women)

Shri Pankaj Navanath Shirsat
Kabaddi

Shri Satish Joshi
Rowing

Shri Ronjan Sodhi
Shooting

Ms. Poulomi Ghatak
Table Tennis

Shri Yogeshwar Dutt
Wrestling

Shri Girdhari Lal Yadav
Yachting

Ms. Parul D. Parmar
Para Sports (Badminton)
2007
Ms. Chitra K. Soman
Athletics

Shri Anup Sridhar
Badminton

Shri Johnson Varghese
Boxing

Ms. Harika Dronavalli
Chess

Shri Arjun Atwal
Golf

Shri Probhjot Singh
Hockey

Km. Tombi Devi
Judo

Shri Bajranglal Takhar
Rowing

Ms. Avneet Kaur Sidhu
Shooting

Ms. Alka Tomar
Wrestling
2006
Shri Jayanta Talukdar
Archery

Shri K.M. Binu
Athletics

Shri B. Chetan Anand
Badminton

Shri Vijender
Boxing

Shri Pentala Harikrishna
Chess

Ms. Anjum Chopra
Cricket

Ms. Jyoti Sunita Kullu
Hockey

Shri Navneet Gautam
Kabaddi

Shri Vijay Kumar
Shooting

Shri Saurav Ghosal
Squash

Shri Subhajit Saha
Table Tennis

Smt. Geeta Rani
Weightlifting

Ms. Geetika Jakhar
Wrestling

Shri Rohit Bhaker
Badminton(Handicap)
2005
Shri Tarundeep Rai
Archery

Ms. Dola Banerjee
Archery

Ms. Manjit Kaur
Athletics

Ms. Aparna Popat
Badminton

Ms. Anuja Prakash Thakur
Billiards & Snooker

Shri Akhil Kumar
Boxing

Shri Surya Sekhar Ganguly
Chess

Ms. Anju Jain
Cricket

Shri Viren Rasquinha
Hockey

Shri Ramesh Kumar
Kabaddi

Shri Gagan Narang
Shooting

Ms. Shikha Tandon
Swimming

Shri Soumyadeep Roy
Table tennis

Shri Sushil Kumar
Wrestling

Shri Rajinder Singh Rahelu
Powerlifting (Handicap)
2004
Shri Anil Kumar
Athletics

Ms. J.J. Shobha
Athletics

Shri Abhinn Shyam Gupta
Badminton

Maj. Deep Kumar Ahlawat
Equestrian

Shri Jyotinder Singh Randhawa
Golf

Shri Deepak Thakur
Hockey

Km. Innocent Helen Mary
Hockey

Shri Sunder Singh
Kabaddi

Shri Jenil Krishnan
Rowing

Smt. Deepali A. Deshpande
Shooting

Shri Achanta Sharath Kamal
Table Tennis

Ms. Saina Mirza
Tennis

Shri Anuj Kumar
Wrestling

Shri Devendra
Athletics (Physically Handicap)
2003
Smt Soma Biswas
Athletics

Smt. Madhuri Saxena
Athletics

Shri Pankaj Advani
Billiards & Snookers

Km. Mangte Chungeijang Marykom
Boxing

Km. Koneru Humpy
Chess

Shri Harbhajan Singh
Cricket

Km. Mithali Raj
Cricket

Capt. Rajesh Pattu (SJRP)
Equestrian

Shri Devesh Chauhan
Hockey

Km. Suraj Lata Devi
Hockey

Shri Akram Shah
Judo

Shri Sanjeev Kumar
Kabaddi

Maj Rajyavardhan Singh Rathore
Shooting

Shri Shokinder Tomar
Wrestling

Shri Madasu Srinivas Rao
Badminton (Physically Handicap)
2002
Smt. Anju Bobby George
Athletics

Ms. Saraswati Saha
Athletics

Shri Alok Kumar
Billiards & Snookers

Shri Md. Ali Qamar
Boxing

Shri K. Sasikiran
Chess

Shri Virender Sehwag
Cricket

Shri Inivalappil Mani Vijayan
Football

Shri Shiv Kapur
Golf

Shri Gagan Sjit Singh
Hockey

Smt. Mamta Kharab
Hockey

Shri Ram Mehar Singh
Kabaddi

Shri Inder Pal Singh
Rowing

Shri Anwar Sultan
Shooting

Ms. Suma Sidharth Shirur
Shooting

Ms. Mantu Ghosh
Table Tennis

Shri Ravikant Reddy
Volleyball

Shri Thandava Murthy Muthu
Weightlifting

Shri Palwinder Singh Cheema
Wrestling

Shri Sujeet Mann
Wrestling

Shri Nitin Mongia
Yachting

Shri Ramesh Tikaram
Athletics (Handicapped category)
2001
Shri Parmender Singh
Basketball

Shri Devender Shreekant Joshi
Billiards and Snooker

Shri V.V.S. Laxman
Cricket

Shri Bruno Coutinho
Football

Shri Dilip Kumar Tirkey
Hockey

Ms. Sita Gussain
Hockey

Shri B.C. Ramesh
Kabaddi

Shri Kasam Khan
Rowing

Shri Samresh Jung
Shooting

Shri Sandeep Kirtane
Tennis

Shri Amir Singh
Volleyball

Shri Ramesh Kumar
Wrestling

Lt. Cdr. R. Mahesh
Yachting

Shri K.R. Shankar Iyer
Athletics (Handicapped Category)
2000
Ms. K.M. Beenamol
Athletics

Shri B.K. Venkatesh Prasad
Cricket

Shri Baljeet Singh Saini
Hockey

Ms. Tingonleima Chanu
Hockey

Smt. Anjali Vedpathak Bhagwat
Shooting

Shri Abhinav Bindra
Shooting

Shri Sebastian Xavier
Swimming

Shri J. Abhijit
Swimming

Shri Randhir Singh
Wrestling

Shri Kripa Shankar Patel
Wrestling

Shri George Thomas
Badminton

Shri C. Honappa
Kabaddi

Ms. S. Vijayalakshmi
Chess

Ms. Sanamacha Chanu Tingbaijam
Weightlifting

Shri Yadvendra Vishishta
Athletics

Shri Vijay Bhalchandra Munishwar
Athletics & Powerlifting

Dr. (Ms.) Kalpana Debnath*
Gymnastics

Gp. Captl. R.S. Bhola*
Hockey

Shri Balkishan Singh*
Hockey

Shri Jalaluddin Rizvi*
Hockey

Ms. Madhu Yadav*
Hockey

Shri Gurbir Singh Sandhu*
Shooting

Late Shri K.D. Jadhav*
Wrestling

Shri Naresh Kumar*
Wrestling

Shri Milkha Singh
Athletics

Smt. Rachana Govil
Athletics

Smt. Vijayamala Bhanot*
Athletics

Shri Akhtar Ali
Tennis

Shri P.V. Ramana*
Volleyball

Shri Surender Singh Kanwasi
Rowing

Shri Joginder Singh Bedi*
Rowing

* Life time contribution award
1999
Shri Gulab Chand
Athletics

Smt. Gurmeet Kaur
Athletics

Capt.Ris.Maj(Retd) Praduman Singh
Athletics

Ms. Sunita Rani
Athletics

Shri Pullela Gopi Chand
Badminton

Shri Sajjan Singh Cheema
Basketball

Shri Gurcharan Singh
Boxing

Shri Chiranjeev Milkha Singh
Golf

Shri Balbir Singh Kullar
Hockey

Lt.Col.(Retd.) Haripal Kaushik
Hockey

Shri Ramandeep Singh
Hockey

Shri V.J. Philips
Hockey

Shri Balwinder Singh
Kabaddi

Shri Tirath Raj
Kabaddi

Shri Jagjit Singh
Rowing

Shri Vivek Singh
Shooting

Shri Sukhpal Singh
Volleyball

Shri Dalir Singh
Weightlifting

Shri Ashok Kumar
Wrestling

Shri Aashim Mongia
Yachting

Shri G. Venkataravanappa
Paralympic Games.
1998
Ms. Neelam J. Singh
Athletics

Ms. Rachita Mistry
Athletics

Capt. Shri Chand Ram, VSM
Athletics

Shri S.D. Eshan
Athletics

Shri Paramjit Singh
Athletics

Shri T.V. Pauly
Body Building

Shri N.G. Dingko Singh
Boxing

Shri Rahul Dravid
Cricket

Shri Nayan Ramlal Mongia
Cricket

Shri Baichung Butia
Football

Shri Pritam Rani
Hockey

Smt. S. Omana Kumari
Hockey

Late Sardar Surjit Singh
Hockey

Shri Baljit Singh Dhillon
Hockey

Shri Mohd. Riaz
Hockey

Shri Baldev Singh
Hockey

Shri Maharaj Krishan Kaushik
Hockey

Shri Narender Singh
Judo

Shri Ashan Kumar
Kabaddi

Shri Biswajit Palit
Kabaddi

Ms. Shobha Narayan
Kho Kho

Ms. Anju Dua
Gymnastics (p.handicapped)

Ms. Ranjini Ramanujam
Badminton (p.handicapped)

Ms. Roopa Unikrishnan
Shooting

Shri Manavjit Singh
Shooting

Shri Bhanu Sachdeva
Swimming

Shri Subramanian Raman
Table Tennis

Shri Satish Rai
Weightlifting

Shri Kaka Pawar
Wrestling

Shri Rohtash Singh Dahiya
Wrestling
Post a Comment

Popular Posts